YIHR e Serbisë përmes një aksioni kujton viktimat e Mejës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

YIHR e Serbisë përmes një aksioni kujton viktimat e Mejës

NULL NULL
27.04.2023 14:31
YIHR

Përmes një aksioni të zhvilluar në shtatë qytete të Serbisë, aktivistët e Nismës së të rinjve për të Drejtat e Njeriut në Serbi, kanë kujtuar sot civilët e vrarë në operacionin Reka më 27 dhe 28 prill 1999.

Aksioni u krye në Nish, Vranjë, Çaçak, Kragujevc, Novi Pazar, Novi Sad dhe Beograd, transmeton Klan Kosova, thuhet në faqen zyrtare të YIHR-së, transmeton Klan Kosova.

“YIHR Serbia, së bashku me Aksionin Civil në Pançevë dhe Komitetin për të Drejtat e Njeriut në Nish, kujton se eshtrat e qindra civilëve të vrarë në atë operacion u gjetën në një varr masiv në poligonin e Qitjes së Qendrës së Trajnimit të Speciales Anti- Njësia Terroriste (SAJ) në vendbanimin e 13 majit në Batajnicë dhe edhe një herë u bën thirrje autoriteteve që të krijojnë një qendër përkujtimore në vendin ku u gjetën eshtrat e gjithsej 744 viktimave të vrarë në Kosovë ndërmjet viteve 2001 dhe 2003”.

YIHR Serbia, duke iu bashkuar iniciativës së Fondit për të Drejtën Humanitare (HHL) për të krijuar një qendër përkujtimore në Batajnicë, në shkurt 2018 ftoi listat zgjedhore në zgjedhjet lokale për këshilltarë në Kuvendin e Qytetit të Beogradit për të deklaruar nëse do të ndërtonin një qendër përkujtimore pas zgjedhjet në Batajnicë, që do të shprehte respekt për viktimat.

Sipas këtij rrjeti, nga 24 listat për të cilat është dërguar ftesa, vetëm pesë janë përgjigjur dhe katër lista kanë mbështetur ngritjen e qendrës përkujtimore.

“Gjatë operacionit, pjesëtarët e forcave serbe hynë në fshatrat e luginës së Rekës dhe dëbuan popullsinë shqiptare në drejtim të Shqipërisë. Dhjetëra civilë u vranë gjatë dëbimit. Përgjatë rrugës për në Gjakovë, disa mijëra civilë të dëbuar nga fshatrat me traktorë lëvizën në një kolonë të gjatë në drejtim të Shqipërisë. Në fshatin Mejë, efektivët e policisë ndaluan civilët në postblloqe ku veçuan burrat nga kolona, ​​ndërsa gratë, fëmijët dhe të moshuarit u urdhëruan të vazhdonin rrugën drejt Shqipërisë. Në fshatin Mejë janë veçuar 274 burra, ndër të cilët 36 të mitur, të cilët më pas janë vrarë nga pjesëtarët e UJ-së dhe MPB-së në vende të panjohura”.

“Gjatë operacionit Reka, pjesëtarët e forcave serbe vranë të paktën 350 civilë, shqiptarë të Kosovës dhe disa mijëra banorë të fshatrave në luginën e Rekës u deportuan në Shqipëri. Eshtrat e 309 civilëve, përfshirë 252 të vrarë në Mejë, u gjetën në vitin 2001 në një varr masiv në Qendrën e Trajnimit SAJ në vendbanimin ‘13. Maj’ në Batajnicë”.

Tutje, YIHR shton se pothuajse e gjithë udhëheqja ushtarake dhe policore e RFJ-së ishte dënuar para TPNJ-së për krimet e kryera në Operacionin Reka. Pavarësisht kësaj, oficerët dhe njësitë që morën pjesë në këtë operacion janë dekoruar dhe shpërblyer disa herë deri më sot.

Në mesin e oficerëve të dënuar para TPNJ-së për krimet e kryera në Operacionin Reka është edhe Vladimir Lazarevic, ish-komandanti i Korpusit të Prishtinës të UJ-së. Më 2 shkurt të këtij viti, presidenti Aleksandar Vuçiq, president i Serbisë dhe kryetar i SNS-së, në një fjalim në një seancë të posaçme të Asamblesë Kombëtare, e quajti Lazarevicin “hero të madh serb”.

Në aktgjykimet e TPNJ-së, Momir Stojanoviq ishte caktuar si një nga organizatorët e operacionit ushtarako-policor të Rekës. Në korrik 2019, Prokuroria për Krime Lufte në Serbi lëshoi ​​një urdhër për pezullimin e hetimeve kundër Stojanoviqit si dhe tre personave të tjerë për krime lufte në afërsi të Gjakovës në prill 1999.

Për shkak të aktiviteteve të tij politike kundër koalicionit qeverisës, që nga viti 2016, Stojanoviq ka qenë intervistues i shpeshtë i gazetës Danas si dhe i televizionit N1 dhe Nova S dhe nuk është marrë në pyetje nga e njëjta media deri më tani për akuzat e përgjegjësisë për krimet e luftës në operacionin Reka.

Vlastimir Gjorgjeviq, shef i Departamentit të Sigurisë Publike të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, ishte përgjegjës para TPNJ-së për operacionin e zhvendosjes dhe varrosjes së trupave të shqiptarëve të Kosovës në varreza masive sekrete.

Deri më sot, askush në Serbi nuk është mbajtur përgjegjës për krimet e luftës në kuadër të operacionit Reka, si dhe për operacionin për fshehjen e trupave.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO

klankosova.tv