Xhamia s'ishte e kthyer kah Kibla, zhegrasit u falën gabimisht me dekada (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Xhamia s’ishte e kthyer kah Kibla, zhegrasit u falën gabimisht me dekada (VIDEO)

NULL NULL
nga Qendresa Sinani 23.03.2023 20:20

Banorët e Zhegrës së Gjilanit, për disa dekada kur u falën nuk u kthyen kah kibla, sic bëhet zakonisht.

Kjo pasi xhamija ishte e kthyer për 45 shkallë në anën e majtë e këtë  xhematlinjët e morën vesh kur në fshat erdhi një hoxhë i ri.

Për këtë, të njëjtit e gjetën një zgjidhje të shpejtë, meqë vizatuan disa vija të improvizuara se në cilat pika duhet të falen.

Megjithkëtë, së shpejti zhegrasit nuk do ta ndiejnë nevojën që të rrijnë në vijat e improvizuara meqë skaj të vjetrës po ndërtohet një xhami e re.

Objekti fetar që po bëhet me financim të vetë  banorëve u kthye ashtu sic e do rendi, kah kibla, derisa po u kushton mbi 500 mijë euro.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.