Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Xhamia e yjeve në Katar

NULL NULL
09.05.2015 11:09
Kjo Xhami në Katar është kaq e bukur dhe e veçantë sa nuk duket se është tokësore.

Kjo xhami në Katar është ndoshta më e veçanta në botë.

Nga jashtë ka pamjen e një anije ajrore e cila sapo ka zbritur në tokë ndërsa minaret e saj ngrihen lart në ajër  drejt Mekës.

Xhamia ka pesë shtylla që përfaqësojnë pesë shtyllat e Islamit, rreth të cilave rrjedhin katër lumenj që përfaqësojnë katër lumenjtë e Xhennetit – të verës, qumështit, mjaltit dhe ujit.

Oborri në qendër të xhamisë është e dekoruar me kaligrafi dhe modele gjeometrike.

Në qendër të tavanit janë ajetet Kuranore, të cilat çojnë në Mihrab – një tipar që është gjetur në planet tradicionale të xhamive.

Një tipar i veçantë është ndriçimi i emetuar nga hapjet trekëndëshe të madhësive të ndryshme.

Për besimtarë, është ndjenë sikur ata janë duke u lutur nën yje!

Mihrabi është me një teksturë të artë dhe në të shkruan një ajet Kuranor e cila përkthehet si:
” Pra kthehu anës së xhamisë së shenjtë (Qabes), dhe kudo që të jeni (o besimtarë) kthehuni kah ajo anë.” 2:11

Xhamia ka një kapacitet prej 1,800 njerëzve.

13

14

15

16

17

18

19

10

111

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.