18:20, 11 Korrik 2019

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, ka marrë pjesë në përkujtimin e 24 vjetorit masakrës makabre të Srebrenicës.

Xhaferi tha se dhimbja në këtë vend ndihet në çdo frymëmarrje që merret.

“Pikëllimi dhe dhimbja ndjehet në çdo frymëmarrje që merret, në çdo hap që bëhet në këtë truall. Megjithatë, duhet qenë i fortë dhe të bëhet hapi i dinjitetshëm, t’u jepet nder viktimave të të afërmve dhe atyre që nuk i njohim, të zbuluarve dhe ende të pazbuluarve, të tregojmë në vepër se jemi të vetëdijshëm për tragjedinë e madhe njerëzore, të tregojmë se kemi përgjegjësi, respekt moral dhe njerëzor, të inkurajohemi dhe të angazhohemi se asnjëherë nuk harrohet, që asnjëherë të mos përsëritet”, theksoi Xhaferi.

Ai shtoi se të gjithë që jetojnë në këtë zonë, për fat të keq, jetojnë të shënuar me nocionin se Ballkani është fuçi baruti, një tenxhere që vazhdimisht zien.

“Për fat të keq, historia e ka konfirmuar këtë nga konfliktet e tmerrshme të luftës që kanë mbajtur vëmendjen e opinionit dhe janë përqendruar te ne. Shumë gjak është derdhur, shumë lotë janë derdhur, shumë jetë të humbura të pakthyeshme, rini, gëzim, lumturi familjare dhe dashuri të përjetuar. Ndërsa aq shumë kemi mundur të bëjmë. Aq mirë e njohim njëri-tjetrin. Jemi të njohur për mikpritjen, marrëdhënie të ngrohtë dhe të dashur, madje edhe të pazakontë për disa pjesë tjera të planetit Tokë. Ne dimë se si të gëzohemi dhe të brengosemi së bashku, sepse para së gjithash jemi njerëz, fqinjë, miq, familjarë”.

Kreu i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut theksoi se është optimist se rajoni po ndryshon për të mirë dhe se politikanët e rinj po i shohin gjërat nga një prizëm tjetër.

“Kam shpresë dhe jam optimist se rajoni po ndryshon në të mirë, se gjërat po shihen përmes një prizmi më të ndryshëm. Gjeneratat e reja të politikanëve kanë mendje të hapur dhe botëkuptim të qartë, flasin për një botë pa kufij, mundësi të shumta për studime, punë dhe zhvillim të të rinjve, me krahë më të gjerë”.

Xhaferi në fund dërgoi mesazh dhe apel deri tek të gjithë që në mënyrë aktive janë të përfshirë në marrjen e vendimeve që të përkushtohen në misionin e marrëdhënieve ndërfqinjësore, sundimin e ligjit, ndërtimin e shoqërive demokratike, respektimin e atyre më ndryshe dhe më të dobëtëve, shkruan Alsat-M përcjellë Klan Kosova.

Pas komemoracionit në Qendrën memoriale në Potoçari sot u fal namazi i xhenazes dhe janë varrosur 33 mbetje mortore të viktimave të gjenocidit në të cilin u vranë të paktën 8mijë e 372 civilë boshnjakë.

Srebrenica u rrethua nga forcat serbe që po përpiqeshin të zhvatnin territore nga muslimanët dhe kroatët boshnjakë për të formuar shtetin e tyre.

Mbi 8 mijë muslimanë burra dhe djem boshnjakë u vranë pasi në korrik të vitit 1995 forcat serbe në Bosnjë sulmuan Srebrenicën, e shpallur nga OKB-ja si “zonë e sigurtë”, pavarësisht pranisë së trupave holandeze të ngarkuara për të zbatuar paqen.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së kishte shpallur Srebrenicën “zonë të sigurt” në pranverën e vitit 1993.

Megjithatë, zona e OKB-së u pushtua nga trupat serbe të udhëhequra nga gjenerali Ratko Mlladiç, që më vonë u shpall fajtor për krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid.

Konkurs Pune

Lexo më shumë