Wimbledon lejon atletët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë si neutralë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Wimbledon lejon atletët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë si neutralë

NULL NULL
31.03.2023 17:07
wimbeldon

Lojtarët rusë dhe bjellorusë do të jenë në gjendje të konkurrojnë në Wimbledon si atletë neutralë pasi klubi “All England” e anuloi ndalimin nga viti i kaluar.

Lojtarët në turneun e njohur të tenisit duhet të nënshkruajnë deklarata të paanshmërisë dhe të respektojnë “kushtet e duhura”, duke përfshirë mos shprehjen e mbështetjes për pushtimin rus të Ukrainës, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

“Ky ishte një vendim tepër i vështirë, jo i marrë lehtë ose pa konsideratë të madhe për ata që do të ndikohen”, tha në një deklaratë kryetari i All England Club, Ian Hewitt.

Garuesit nuk mund të marrin fonde nga qeveritë ruse ose bjelloruse, duke përfshirë sponsorizimin nga kompanitë e operuara ose të kontrolluara nga shtetet.

All England Club tha se kushtet u krijuan përmes bisedimeve me qeverinë britanike, LTA dhe “organet ndërkombëtare të palëve të interesuara në tenis”.

Ata të prekur përfshijnë kampionen e Australian Open, Aryna Sabalenka nga Bjellorusia dhe lojtarët rusë Daniil Medvedev dhe Andrey Rublev.

Turne të tjera tenisi kanë lejuar lojtarët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë si atletë neutralë.

“Ne gjithashtu e konsiderojmë shtrirjen midis Grand Slams të jetë gjithnjë e më e rëndësishme në mjedisin aktual të tenisit,” tha klubi.

Turneu i sivjetshëm në Wimbledon do të fillojë më 3 korrik. Finalja e femrave është planifikuar për 15 korrik dhe ajo e meshkujve më 16 korrik.

Deklarata vjen në mes të rekomandimit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për të lejuar atletët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë si neutralë në disa ngjarje, duke shkaktuar bojkot të mundshëm nga disa vende.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.