Wagner planifikon rekrutimin e 30 mijë ushtarëve tjerë deri në maj - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Wagner planifikon rekrutimin e 30 mijë ushtarëve tjerë deri në maj

NULL NULL
18.03.2023 19:34
Yevgeny Prigozhin

Shefi i grupit mercenar usharak Wagner, Yvgeny Prigozhin ka njoftuar në Telegram se planifikon të rekrutojë rreth 30 mijë luftëtarë të rinj deri në mes të muajit maj, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv.

Megjithatë, Prigozhin pohon se Wagner rekruton rreth 800 persona në ditë, e ndonjëherë edhe deri 1,200.

“Është e mundur se kjo shifër e rekrutuesve të reduktohet pas një kohe, por deri kah mesi i majit numri i luftëtarëve të shkojë në 30 mijë”, thotë Prigozhin përmes një audio mesazhi.

Ai në javën e kaluar ka deklaruar se Wagner ka filluar me rekrutime në 42 qytete në Rusi.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS