12:34, 19 Shkurt 2020

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se shteti i tij nuk do të mund t’i mbijetonte një lufte tjetër me Kosovën.

Ai ka thënë se zgjidhja duhet të vijë përmes bisedimeve në mes të të dyja vendeve, shkruan B92, transmeton Klan Kosova.

Duke komentuar deklaratën e Richard Grenell se SHBA nuk është pro lëvizjes së kufirit, ai është shprehur: “Kurdo që superfuqitë Perëndimore do të ndërhynin, ato do të shikonin për gjysmën e Serbisë. Detyrë e jona është që t’i rezistojmë kësaj”.

“Paramendojeni një situatë pa bisedime, si do të mund të mbijetonin qytetarët e Kosovës, a është kjo alternativa?”.

“Na duhen dekada paqeje sepse kjo është mënyra e vetme . Nuk do të mund të mbijetonin. Pas Luftës Ballkanike, Luftës së Parë Botërore dhe të 1900-ave… nuk do të mund të mbijetonim. Na duhebërë politika të mençura”.

Konkurs Pune

Lexo më shumë