Vuçiq: Merkel e kupton se çfarë domethenie ka Kosova për ne - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vuçiq: Merkel e kupton se çfarë domethenie ka Kosova për ne

NULL NULL
13/04/2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha sot se kancelarja gjermane, Angela Merkel e kupton pozicionin e vendit të tij dhe atë se siç tha ai “çfarë domethënie ka Kosova për ta”.

Ai njëherit ka thënë se ka analizuar me të pikë për pikë marrëveshjen e Brukselit, njëjtë sikurse ka vepruar me shefin e diplomacisë franceze, Jean-Yves Le Drian.

“Merkel edhe atë dhe e dinte se nuk ishte një surprizë për të . Gjashtë pikat e para nuk janë zbatuar, të gjitha të tjerat po, dhe ata ishin obligimet e Serbisë të Ajo do të jetë ende e angazhuar në këtë çështje”

“Nuk do ta kemi të lehtë në të ardhmen në agjendën politike për shkak të Kosovës, por unë jam i kënaqur me mirëkuptimin që kam marrë në Berlin”, tha ai pas takimit me Merkel në Berlin, transmeton Klan Kosova