Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vuçiq: Kosova do të mbetet në Serbi, por do të vuajmë shumë

NULL NULL
06.04.2023 23:31
Aleksandar Vuçiq
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Foto: Reuters

“Unë mendoj se Kosova do të jetë në Serbi dhe këtë e kam thënë edhe në Kuvend. Pas meje, pyet dikë tjetër. Mendoj se Kosova do të jetë në Serbi, edhe pse mendoj se do të vuajmë shumë”, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në një paraqitje në transmetuesin publik serb RTS.

Më tutje, ai shtoi se tre serbë kanë shpëtuar nga prangat në vendkalimet kufitare Jarinjë dhe Bërnjak.

“Po arrestojnë djemtë më të aftë për të kundërshtuar veprimet e tyre në veri të Kosovës”, tha Vuçiqi, teksa shtoi se këtë institucionet e Kosovës po e bëjnë “që të pushtojnë me forcë dhe të sundojnë në atë mënyrë”.

“Perëndimi hesht. Ata duan të mbajnë disa ‘zgjedhje lokale’, dhe kandidatët e tyre të vetëm janë partitë e Kurtit dhe Thaçit. Serbët nuk do të marrin pjesë në ato zgjedhje. Imagjinoni atë demokraci në të cilën vijnë për të na kripur mendjen në Beograd se ‘nuk ka mjaft demokraci’, dhe këtu fajin e kanë serbët”, tha Vuçiqi, transmeton Klankosova.tv.

Ai ka kujtuar deklaratën e përfaqësuesit amerikan në Kosovë, Geoffrey Hovenier, në të cilën ai vlerësoi demokracinë në Kosovë dhe raportin e shqiptarëve ndaj objekteve të shenjta.

“Ndoshta sepse i dogjën dhe i shkatërruan të gjitha. Letra duron gjithçka. Si ka mundësi që Perëndimi t’i bëjë të gjitha këto kur Prishtina liron Azem Kurtajn, i cili qëlloi fëmijët serbë dhe arreston Ivan Todosijeviqin për të vërtetën për Reçakun”, shtoi Vuçiqi, duke vazhduar kështu të mohojë krimin e shtetit serb në një ndër masakrat më të rënda të faktuara ndaj popullsisë civile të Kosovës. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.