Vuçiq takohet me kryetarin e Tiranës Lulzim Basha - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vuçiq takohet me kryetarin e Tiranës Lulzim Basha

NULL NULL
27/05/2015

Kryeministri serb Aleksander Vuçiq vazhdoi vizitën e sotme në Shqipëri me një takim me kryetarin e Tiranës, Lulzim Basha. Përkundër asaj që kryeministri serb kishte pritur një ‘’surprizë’’ nga njeriu numër një i Tiranës Lulzim Basha për ta marrë ‘’çelësin e kryeqytetit’’ nuk ndodhi, por ata kanë zhvilluar sot një takim në kabinetin e kryebashkiakut shqiptarë, njofton agjencia e lajmeve ‘’Presheva jonë’’.

Kryeminstri Vuçiq nga ky takim me të parin e Tiranës tha se kjo vizitë është një moment kyç për bashkëpunim në të ardhmen. Kurse nikoçiri Basha, duke e cilësuar këtë vizitë historike për Tiranën ka shprehur shpresën se ajo do të jetë shumë productive..

Shqipëria dëshiron marrëdhënie të mira me Serbinë dhe jemi të interesuar që të gjitha së bashku Shqipëri, Kosovë, Serbi të integrohemi drejt famës së madhe evropiane në BE, ka thënë Basha në takimin me kryeministrin serb Vuçiq.

Tema e diskutimit mes Basha dhe Vuçiq ishte bashkëpunimi në projekte të infrastrukturës dhe roli I mundshëm io BE-së në financimin e këtyre projekteve. Gjatë takimit me Vuçiqin dhe Bashën është diskutuar po ashtu edhe për Republikën e Kosovës, përkundër dallimeve të Tiranës dhe Beogradit.