Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vriten tre palestinezë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor

NULL NULL
12.03.2023 11:33

Forcat izraelite qëlluan dhe vranë tre palestinezë të dielën në Bregun Perëndimor të pushtuar, tha ushtria.

Brigada e Martirëve Al-Aksa, një degë e armatosur e partisë Fatah të presidentit palestinez Mahmud Abbas, pretendoi se burrat u vranë si anëtarë të saj, raporton Associated press, transmeton Klankosova.tv.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se burrat u vranë nga zjarri izraelit pranë qytetit të Nablus dhe i identifikuan ata si Jihad Mohammed al-Shami, 24 vjeç, Uday Othman al-Shami, 22 vjeç dhe Mohammed Raed Dabeek, 18 vjeç.

Ushtria tha se konfiskoi tre pushkë M16 nga militantët pas shkëmbimit të zjarrit dhe se një person i armatosur u dorëzua dhe u arrestua, transmeton Klankosova.tv.

Vdekjet e së dielës e çojnë në 80 numrin e palestinezëve të vrarë që nga fillimi i vitit, pasi Izraeli ka shtuar bastisjet e arrestimeve në Bregun Perëndimor. Një shpërthim i sulmeve palestineze kundër izraelitëve ka vrarë 14 persona në vitin 2023.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.