Vrasjet në Vjenë: Dënohen katër persona për ndihmën e dhënë shqiptarit në sulmin terrorist - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vrasjet në Vjenë: Dënohen katër persona për ndihmën e dhënë shqiptarit në sulmin terrorist

NULL NULL
02.02.2023 08:26

Katër burra janë dënuar me burgim të gjatë për bashkëpunim në vrasje në një sulm terrorist vdekjeprurës nga një person i armatosur i vetëm xhihadist në zemër të kryeqytetit të Austrisë që ndodhi në nëntor të vitit 2020.

Kujtim Fejzullai u inatos në zonën e ngarkuar të jetës së natës në Vjenë, të njohur si Trekëndëshi i Bermudës, duke vrarë katër persona dhe duke plagosur 23 të tjerë.

Terrori i tij nëntë minutësh kishte përfunduar kur ai u qëllua për vdekje nga policia.

Burrat në gjyq u akuzuan se e kishin ndihmuar atë përpara sulmit.

Dy të tjerë të moshës 22 dhe 23 vjeç u shpallën të pafajshëm për të qenë bashkëpunëtorë në vrasje, por u dënuan për vepra më të vogla të lidhura me terrorin.

Sulmuesi 20-vjeçar, i cili kishte shtetësi austriake dhe maqedonase, ishte radikalizuar në Austri dhe kishte vuajtur 18 muaj burg për përpjekje për t’u bashkuar me grupin xhihadist Shteti Islamik (ISIS), i cili tha se qëndronte pas vrasjeve.