Vrasja e deputetit britanik po cilësohet si incident terrorist

Vrasja e deputetit britanik po cilësohet si incident terrorist

NULL NULL
2 months më parë

Vrasja e deputetit konservator Sir David Amess po trajtohet si një incident terrorist nga policia.

Sir David u godit me thikë disa herë në fushatën e tij elektorale në Leigh-on-Sea në Essex të premten.

Policia Metropolitane tha se kishte lidhje potenciale me ekstremizmin islamik.

Një 25-vjeçar britanik u arrestua në vendin e ngjarjes nën dyshimin për vrasje dhe policia tha se nuk po kërkonte askënd tjetër për vdekjen.

Si pjesë e hetimit, oficerët po kryejnë kërkime në dy adresa në zonën e Londrës, tha Met.

Forcat policore besojnë se burri ka vepruar vetëm, por hetimet për rrethanat e incidentit po vazhdojnë, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Burri është në paraburgim në Essex, shtoi policia.

Burimet qeveritare i kanë thënë BBC -së se ai është një shtetas britanik i cili, nga hetimet fillestare, duket se është i trashëgimisë somaleze.

Oficerët kundër terrorizmit po punojnë me Policinë Essex dhe Njësinë e Operacioneve të Specializuara të Rajonit Lindor.

“Hetimi i hershëm ka zbuluar një motiv të mundshëm të lidhur me ekstremizmin islamik”.