Vrasësi i reperit Nipsey Hussle dënohet me 60 vjet burg - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vrasësi i reperit Nipsey Hussle dënohet me 60 vjet burg

NULL NULL
22.02.2023 22:09

Burri i akuzuar për vrasjen e reperit Nipsey Hussle, është dënuar me 60 vjet burgim, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Eric R. Holder, Jr. u shpall fajtor për vrasje të shkallës së parë korrikun e kaluar për vrasjen e Hussle – emri i vërtetë i të cilit është Ermias Asghedom – jashtë dyqanit të veshjeve të Hussle në Los Anxhelos të Jugut më 2019.

Hussle, artist i nominuar për Grammy, vdiq në moshën 33-vjeçare.

Në këtë ngjarje janë qëlluar dhe plagosur edhe dy kalimtarë.

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, H. Clay Jacke, njoftoi dënimin e Holder të mërkurën pasi dëgjoi një nga miqtë e Hussle si dhe lexoi një letër nga babai i Holder.

Pas një gjyqi disa muajsh, Holder u shpall fajtor për vrasje, si dhe për dy akuza për tentativë vrasjeje nga pakujdesia për dy kalimtarët e plagosur në të shtënat.

Holder, i cili nuk ishte i përshtatshëm për dënimin me vdekje, pritej të merrte një dënim të përjetshëm.

Prokurorët thanë gjatë gjyqit për vrasjen se sulmi ishte i paramenduar, ndërsa ekipi mbrojtës i Holder argumentoi se ishte një vendim i nxituar i momentit.

Hussle u rrit në jug të Los Anxhelosit, ku ishte anëtar i bandës së rrugës Rollin ’60 si adoleshent.

Ai hapi dyqanin Marathon Clothing si një mënyrë për të investuar në komunitetin e tij. Para vdekjes së tij, ai kishte kontaktuar gjithashtu Departamentin e Policisë së Los Anxhelosit për të diskutuar mënyrat për të ndihmuar në parandalimin e dhunës së bandave në lagje.

Reperi, i cili fitoi dy çmime Grammy pas vdekjes për performancën më të mirë të repit dhe bashkëpunimin më të mirë rep/këngë më 2020, kishte dy fëmijë me aktoren Lauren London.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.