Von der Leyen pritet nga Zelensky në Kiev (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Von der Leyen pritet nga Zelensky në Kiev (VIDEO)

NULL NULL
nga Iliri Pireva 02.02.2023 20:33

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe një ekip prej 15 komisionerësh mbërritën në Kiev të enjten, për takimin e parë të përbashkët me Qeverinë e Ukrainës.

Në rend dite ishte agresioni i Rusisë, i nisur më 24 shkurt të vitit të kaluar dhe u fokusua në reformat e nevojshme që i duhen Ukrainës që të përparojë drejt anëtarësimit në BE, njofton Klan Kosova.

Von derl Lejen  vlerësoi lartë angazhimin e të parit ukrainas, Volodymyr Zelensky për të çrrënjosur korrupsionin në vend – një kërkesë kjo kyçe për anëtarësim në BE.

Ajo po ashtu njoftoi Zelesnkyn për pakon e re të sanksionove, të dhjetën me radhë kundër Rusisë.