Volvo thotë se do të prodhojë vetëm makina elektrike deri në vitin 2030

Volvo thotë se do të prodhojë vetëm makina elektrike deri në vitin 2030

NULL NULL
1 month më parë

Volvo njoftoi të martën se të gjitha automjetet e reja do të jenë plotësisht elektrike dhe do të shiten ekskluzivisht në internet deri në fund të dekadës.

Volvo tha se plani i tij do të heqë të gjitha automjetet me motorë me djegie të brendshme , deri në vitin 2030.

Prodhuesi i automobilave tha se qëllimi është që automjetet elektrike të përbëjnë 50% të shitjeve të saj globale dhe gjysmën tjetër të hibrideve deri në 2025.

“Ne jemi plotësisht të përqendruar të bëhemi lider në tregun e makinave elektrike premium me rritje të shpejtë”, tha drejtori i Volvo, Hakan Samuelsson në një deklaratë.

“Nuk ka të ardhme afatgjatë për makinat me një motor me djegie të brendshme”, shtoi Shefi i Teknologjisë i Volvo, Henrik Green. “[Kjo] do të na lejojë të përmbushim pritjet e klientëve tanë dhe të jemi një pjesë e zgjidhjes kur bëhet fjalë për të luftuar ndryshimin e klimës”.

XC40 Recharge, makina e parë e plotë elektrike e Volvo, debutoi vitin e kaluar në tregjet në të gjithë botën.

Gjithashtu të martën, Volvo debutoi makinën e saj të dytë plotësisht elektrike, Rimbushja C40.

“Në vend që të investojmë në një biznes që zvogëlohet, ne zgjedhim të investojmë në të ardhmen – elektrike dhe online”, shtoi Samuelsson.

Muajin e kaluar, Jaguar dhe Land Rover njoftuan planet për të kaluar në të gjitha automjetet elektrike deri në vitin 2025, transmeton Klan Kosova.