Vlerat e shëndetshme të gështenjës - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vlerat e shëndetshme të gështenjës

NULL NULL
03/06/2015

Nuk jemi në stinën e vjeshtës, por është një frut tipik i cili përgatitet në mënyra të ndryshme, dhe i përket asaj stine, e që ka vlerë të madhe të bëhet temë si frut për shëndet të mirë.

Bëhet fjalë për gështenjat të cilat nga to kemi shumë benefite, të cilat përmbajnë vitamina dhe acid folik.

Pasi ky frut përmbanë vitamina dhe acid folik atëherë është mjaft i dobishëm për psikologjinë e fëmijëve dhe për problemet nervore të cilat u kanosen gjatë zhvillimit jetësor.

Ky frut vjeshtor mund të konsumohet i freskët, i thatë apo i pjekur në mënyra të ndryshme duke i sjellë organizmit përfitime të mira shëndetësore.

Gështenjat kanë përbërje prej 50% ujë, dhe 45% karbohidrate, ndërsa pjesa tjetër është e përbërë nga yndyrna polisaturne, fibra, minerale të çmuara si zinku dhe kalciumi.

Andaj nëse dëshironi të përfitoni këto substanca duhet t’i konsumoni ato të freskëta.