Vjosa Osmani dënon kërcënimet ndaj gazetarit Fidan Jupolli - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vjosa Osmani dënon kërcënimet ndaj gazetarit Fidan Jupolli

NULL NULL
15/04/2020

Kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka thënë se kërcënimet ndaj gazetarit Fidan Jupolli janë të papranueshme dhe cënojnë lirinë e shtypit.

Ajo ftoi organët e rendit që t’i identifikojnë kërcënuesit dhe t’i vendosin para drejtësisë, njofton Klan Kosova.

“Kërcënimet ndaj gazetarëve janë të papranueshme pavarësisht prej nga vijnë ato. Kërcënimi ndaj gazetarit Fidan Jupolli është cenim drastik i punës dhe lirisë së mediave. Ne duhet të krijojmë ambient ku gazetarët ndihen të lirë të kryejnë punën e tyre pa presion, si parakusht themelor për demokracinë në vend”, ka shkruar ajo në Facebook.

“Mediat janë pararojë e shoqërisë së lirë, andaj ftoj organet e rendit që t’i identifikojnë kërcënuesit dhe t’i sjellin para drejtësisë”.