Vizitorët emocionohen nga shfaqja ajrore në Kinë (VIDEO)

Vizitorët emocionohen nga shfaqja ajrore në Kinë (VIDEO)

NULL NULL
3 weeks më parë

Vizitorët shprehën krenarinë e tyre pasi shfaqja ajrore më e madhe e Kinës u hap të martën pas pothuajse një viti vonesë.

Airshow Kina filloi në qytetin jugor të Zhuhai me një demonstrim fluturimi, gjatë të cilit u prezantuan avionë të shumtë të firmave nga forcat ajrore të Kinës, përfshirë avionin luftarak J-20.

Ngjarja gjashtëditore, e cila do të shfaqë teknologjitë e aviacionit dhe hapësirës në Kinë, ishte paraparë të mbahej në nëntor të vitit të shkuar por kishte shtyrë për shkak të COVID-19, raporton AP.

Vizitori Yuan Jun tha se performanca e forcave ajrore dhe avionëve luftarakë ishte “e jashtëzakonshme”, duke shtuar se ishte “shumë krenar”.

Shfaqja, e cila do të zgjasë deri të dielën, raportohet se do të debutojë avionin ushtarak J-16D, i krijuar për të kundërshtuar sistemet e mbrojtjes ajrore të armikut dhe i pajisur me bllokues sinjalizues dhe raketa, sipas mediave shtetërore Global Times, transmeton Klankosova.tv.