Viktimat e dhunës së luftës aktualisht nuk mund të aplikojnë për këtë status (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Viktimat e dhunës së luftës aktualisht nuk mund të aplikojnë për këtë status (VIDEO)

NULL NULL
nga Qendresa Tershana 10.03.2023 20:23

8 gra e 2 burra nuk po mund të aplikojnë për t’iu njohur statusi i viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës, tash e një muaj.

Kaq kohë u bënë që komisioni qeveritar për këtë punë përfundoi mandatin pesëvjeçar që e pati.

Kësi gjendje do të jetë derisa në paralament të votohet projektligji i ri që e zgjat edhe për dy vjet të tjera kohën e aplikimit, i votuar në qeveri në mbledhjën e së mërkurës, njofton Klan Kosova.

E kundër këtij kufizimi kohor janë organizatat që merren me të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Për këtë Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës çoi plot ankesa në adresë të qeverisë të cilat s’u morën parasysh. Prandaj tash këta shpresat i kanë diku tjetër.

Telvizioni kontaktoi partitë opozitare të cilat deklaruan që ditët në vazhdim do të diskutojnë në grupet e tyre parlamentare nëse do të votojnë pro apo kundër këtij projektligji të ri.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.