Vikingët e zbuluan Amerikën 471 vjet para Kristofor Kolombos

Vikingët e zbuluan Amerikën 471 vjet para Kristofor Kolombos

NULL NULL
1 month më parë

Shumë kohë para se Kolombo të kalonte Atlantikun, tetë ndërtesa me korniza druri të mbuluara me pluhur qëndronin në një tarracë mbi një moçal dhe në majën veriore të ishullit të Newfoundland në Kanada, dëshmi se Vikingët kishin arritur së pari në Botën e Re, përcjellë Klankosova.tv.

Shkenctarët deklaruan të mërkurën se një lloj i ri i teknikës së takimit duke përdorur si pikë referimi një stuhi diellore shumë kohë më parë, zbuloi se Amerika u pushtua në vitin 1021 pas Krishtit, saktësisht një mijë vjet më parë dhe 471 vjet para Kolombos.

Në të tre copat e drurit të ekzaminuara, nga tre pemë të ndryshme në vendmbanimin e gjetur, 29 unaza rritje u formuan pas asaj që mbante dëshmi të stuhisë diellore, që do të thotë se druri ishte prerë në vitin 1021, tha arkeologia e Universitetit të Groningenit, Margot Kuitems, autorja e parë e studimit.

Udhëtimi Viking përfaqëson arritje të shumta për njerëzimin. Vendbanimi ofron dëshmitë më të hershme të njohura të një kalimi transatlantik. Ai gjithashtu shënon vendin ku globi u rrethua përfundimisht nga njerëzit, të cilët mijëra vjet më parë kishin ecur në Amerikën e Veriut mbi një urë tokësore që dikur lidhte Siberinë me Alaskën, shkruan Reuters, transmeton Klankososva.tv.

“Shumë lavdërime duhet t’u shkojnë këtyre evropianëve veriorë sepse ishin shoqëria e parë njerëzore që përshkoi Atlantikun,” tha gjeoshencëtari Michael Dee, nga Universiteti i Groningenit në Holandë, i cili drejtoi studimin e botuar në revistën Nature.

Vikingët, ose njerëzit nordikë, ishin detarë me atdhe vendet skandinave: Norvegjinë, Suedinë dhe Danimarkën. Ata kaluan nëpër Evropë, ndonjëherë duke kolonizuar dhe herë të tjera duke bërë tregti ose bastisje. Ata zotëronin aftësi të jashtëzakonshme për ndërtimin e anijeve për lundrim dhe krijuan vendbanime në Islandë dhe Grenlandë.