Vietnami raporton vdekjen e parë me COVID-19

Vietnami raporton vdekjen e parë me COVID-19

NULL NULL
4 muaj më parë

Mediat shtetërore vietnameze sapo konfirmuan se një pacient ka vdekur nga koronavirusi – vdekja e parë e regjistruar nga virusi në vend.

Vietnami kishte pasur sukses të jashtëzakonshëm në mbajtjen e virusit pasi mbylli kufijtë  herët dhe imponoi karantinë të rreptë dhe gjurmime kontakti.

Por një shpërthim i ri në Da Nang, një qytet turistik në bregdetin qendror, ka shkaktuar alarm, pasi origjina nuk është identifikuar ende, raporton BBC.

Rastet po shfaqen gjithashtu në të gjithë vendin, pas tre muajsh me asnjë rast.