12:54, 11 Tetor 2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se takimi i sotëm i thirrur nga ai për të folur për rezolutën rreth dialogut me Serbinë, ka qenë konstruktiv.

Ai ka thënë se në këtë takim me përfaqësuesit e partive politike parlamentare, përveç LDK-së dhe Vetëvendosjes që nuk kanë marrë pjesë, janë pajtuar që të gjithë që Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, të mos i jepen kompetenca ekzekutive, njofton Klan Kosova.

“Ne duhet të kemi një qëndrim në raport me Serbinë, për çka u pajtuam sot: Jo asociacion me kompetenca ekzekutive”.

“Rezoluta është e hapur për gjërat që mund të jenë në interes në ballafaqim me Serbinë. Kam mesazh për kolegët nga partitë opozitare për arritjen e konsensusit për dialogun: Nuk mund të jetë beteja me Serbinë, fushëbetejë për luftën për pushtet, më e rëndësishme është e ardhmja jonë, sovraniteti dhe territori”, ka thënë Veseli, pas takimit.

“Është gabim historik nëse i japim mundësi Serbisë – që me ndarjen tonë si spektër politik – të tregojë vetën të moderuar dhe Vuçiq të flasë në emrin tonë”.

“Ftoj LDK-në dhe VV-në që bashkërisht të jemi për interesin e Kosovës, mbi interesat për pushtet dhe kolltukët tona”.

Veseli ka falënderuar për pjesëmarrjen në takim përfaqësuesit e PSD-së dhe Alternativës.