Vëllezërit dalin nga Guantanamo pas gati 20 vjetësh - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vëllezërit dalin nga Guantanamo pas gati 20 vjetësh

NULL NULL
24.02.2023 20:33
Abdul Mohammed Ahmed Rabbani

Dy vëllezër nga Pakistani, të cilët mbaheshin në burgun ushtarak amerikan në Gjirin e Guantanamos për gati 20 vjet, janë liruar pa asnjë akuzë, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Abdul dhe Mohammed Ahmed Rabbani u arrestuan në Pakistan në vitin 2002.

Pentagoni tha se Abdul Rabbani drejtonte një shtëpi të sigurt të Al-Kaedës, ndërsa vëllai i tij organizonte udhëtime dhe fonde për udhëheqësit e grupit.

Vëllezërit pretenduan se ishin torturuar nga oficerët e CIA-s, përpara se të transferoheshin në Guantanamo.

Të dy tani janë riatdhesuar në Pakistan.

Kampi i Guantanamos, me qendër në Kubë, u krijua nga presidenti i atëhershëm George W Bush më 2002 për të strehuar të dyshuar të huaj për terrorizëm pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Nju Jork. Ai është i bazuar brenda një baze të marinës amerikane.

Por kampi ka ardhur për të simbolizuar disa nga ekseset e “luftës kundër terrorit” për shkak të metodave të marrjes në pyetje që kritikët thonë se përbëjnë torturë dhe që të burgosurit mbahen për periudha të gjata pa gjyq.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, thotë se shpreson ta mbyllë objektin, ku 32 persona janë ende të ndaluar. Në kulmimin e tij në vitin 2003, objekti mbante 680 të burgosur në të njëjtën kohë.

“Shtetet e Bashkuara vlerësojnë gatishmërinë e qeverisë së Pakistanit dhe partnerëve të tjerë për të mbështetur përpjekjet e vazhdueshme të SHBA-së të fokusuara në reduktimin me përgjegjësi të popullsisë së të burgosurve dhe përfundimisht mbylljen e objektit të Gjirit të Guantanamos”, tha Pentagoni në një deklaratë.

Vëllezërit u kapën nga shërbimet e sigurimit të Pakistanit në qytetin e Karachit në shtator të vitit 2002. U deshën pothuajse dy vjet që ata të transferoheshin në Guantanamo pasi fillimisht u mbajtën në një objekt paraburgimi të CIA-s në Afganistan.

Në vitin 2013, Ahmed Rabbani filloi një seri grevash urie që zgjatën për shtatë vjet. Ai do të mbijetonte me suplemente ushqimore, ndonjëherë duke u ushqyer me forcë përmes një tubi.

Clive Stafford Smith, avokat me Qendrën 3D që ka përfaqësuar të dy burrat, i tha BBC-së se do të përpiqet të padisë për ndalimin e vëllezërve, “por shanset e tyre për kompensim janë të pakta. As nuk do të marrin një falje të thjeshtë”.

Të dy burrat u miratuan për lirim në vitin 2021. Është e paqartë pse mbetën të burgosur deri tani.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.