Vdiq në moshën 94-vjeçare poeti i njohur amerikan, Robert Bly

Vdiq në moshën 94-vjeçare poeti i njohur amerikan, Robert Bly

NULL NULL
2 weeks më parë

Ka vdekur nw moshwn 94-vjeçare Robert Bly, një nga poetët më të shquar amerikanë të gjysmëshekullit të fundit dhe autor i klasikut më të shitur të lëvizjes për burra “Iron John”.

Bly, një poet, shkrimtar dhe redaktor aktiv për më shumë se 50 vjet dhe një përkthyes i njohur i veprës së poetëve ndërkombëtarë, vdiq të dielën në shtëpinë e tij në Minneapolis pasi vuante nga demenca për 14 vjet, tha vajza e tij, Mary Bly.

Bly botoi librin e tij të parë me poezi, “Heshtja në fushat me dëborë”, në 1962. Ai fitoi Çmimin Kombëtar të Librit në vitin 1968 për “Drita rreth trupit”, një libër me poezi protestuese të Luftës së Vietnamit. Bly dhuroi çmimin prej 1000 dollarë për lëvizjen e rezistencës.

Bly fitoi famën e tij më të madhe për një vepër prozë të quajtur “Iron John: A Book About Men”. Meditimi i tij mbi maskulinitetin modern u publikua në vitin 1990 dhe kaloi më shumë se dy vjet në Listën e Bestsellerëve të New York Times, përcjell Klankosova.tv

I lindur në fermën e familjes së tij pranë Madisonit në vitin 1926, Bly më vonë tha se fillimisht filloi të shkruante poezi në shkollë të mesme për t’i bërë përshtypje një mësueseje të bukur angleze të shkollës së mesme. Pas një qëndrimi të shkurtër në Marinë, ai zbarkoi në Harvard në vitin 1947 dhe e gjeti veten të rrethuar nga disa nga dritat kryesore të skenës letrare të vendit, si e ndjera Adrienne Rich, një shoqe klase e tij që u bë një poete dhe shkrimtare e shquar feministe.

Përveç shkrimit të poezive të ndikuar nga paraardhësit dhe bashkëmoshatarët e tij në vende të tjera, Bly gjithashtu punoi për të sjellë veprën e tyre origjinale te lexuesit amerikanë. Me kalimin e viteve, me ndihmën e folësve vendas, Bly përktheu disa dhjetëra poetë nga një sërë gjuhësh. Disa poetë që ai përktheu dhe mbrojti, duke përfshirë Pablo Neruda të Kilit dhe Tomas Transtromer të Suedisë, do të fitonin Çmimin Nobel në Letërsi.

Bly dhe gruaja e tij e parë, Carol, u divorcuan në vitin 197.

Bly ka lënë pas gruan e tij të dytë, Ruth, me të cilën u martua në vitin 1980, katër fëmijë: Mary, Bridget Noah, Micha Bly dhe nëntë nipër e mbesa.

Me kalimin e viteve, Bly botoi më shumë se dy duzina përmbledhjesh me poezi, përkthime të shumta të veprave të poetëve të tjerë dhe një pjesë të vogël librash jofiction nga të cilët “Iron John” ishte më i njohuri.