Vdiq alpinisti i njohur derisa po zbriste nga maja e Annapurnës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vdiq alpinisti i njohur derisa po zbriste nga maja e Annapurnës

NULL NULL
19.04.2023 08:24
Noel Hanna

Alpinisti i njohur malor i Irlandës së Veriut Noel Hanna vdiq në Nepal gjatë natës ndërsa zbriste nga maja 8 kilometra e lartë e Annapurna, mali i 10-të më i lartë në botë.

56-vjeçari u ngjit në malin Everest 10 herë në karrierën e tij dhe u bë personi i parë nga Irlanda që u ngjit dhe zbriti nga K2, mali i dytë më i lartë në botë.

Një zyrtar i Departamentit të Turizmit të Nepalit, Yubaraj Khatiwada, tha se ende nuk dihet se çfarë e shkaktoi vdekjen e Hanës, përcjell Klankosova.tv

Khatiwada tha gjithashtu se Baljeet Kaur, një alpinist indian i cili u zhduk të hënën pasi ra në një të çarë më të ulët në majën Annapurna, është gjetur i gjallë.

Përfaqësues nga i gjithë spektri politik i Irlandës së Veriut i shprehën ngushëllime familjes së Hanës.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.