Vdes saksofonisti Wayne Shorter, legjenda e muzikës jazz - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vdes saksofonisti Wayne Shorter, legjenda e muzikës jazz

NULL NULL
03.03.2023 09:46
Wayne Shorter

Një nga saksofonistët më të mëdhenj të jazz-it, Wayne Shorter ka vdekur në moshën 89 vjeçare në Los Anxhelos.

Si figurë shumë e njohur në rrethin e jazz-it në fund të viteve ’50ta, Shorter vlerësohet për formësimin e muzikës jazh në shekullin XX.

Shorter, si fitues e 12 çmimeve Grammy ka luajtur me shumë muzikantë të njohur si Miles Davis, Carlos Santana dhe Herbie Hancock.

Ai vdiq i rrethuar nga familja e tij të enjten, njofton publicisti i tij, shkruan BBC.

Të gjitha homazhet për të në mediat sociale ndanë të njëjtën ndjenjë dhe porosi: iku, por për të mbetur i paharruar, përcjell Klankosova.tv.

Në vitet e ’50ta 1950, ai luajti me Jazz Messengers mes njerëzve si Blakey, Lee Morgan dhe Freddie Hubbard, duke u bërë përfundimisht drejtori muzikor i grupit.

Por, në vitin 1964 ai u largua pas disa përpjekjeve të legjendës Miles Davis për t’u bërë pjesë e Kuintetit të Parë të Madh të Davis. Pikërisht aty ai luajti së bashku me pianistin Hancock.

Shorter kishte publikuar gjithashtu albume solo që në vitin 1959, duke përfshirë të mirënjohurit “Speak No Evil”, “Night Dreamer” dhe “JuJu”.

Regjistrimi i albumeve solo i dha atij më shumë liri krijuese. Ai filloi të bashkonte jazzin me muzikën rock dhe latine, duke lindur tingujt e admiruar në grupin e tij të ardhshëm muzikor Weather Report.

Duke shtuar funk dhe R&B grooves në vitin 1977 albumi i Shorter “Heavy Weather” u bë platin dhe arriti në top 30 listat e SHBA-së. Ai gjithashtu luajti me Rolling Stones atë vit në albumin e tyre “Brides to Babylon”.

Ai u ribashkua me Davis – si dhe Hubbard dhe Hancock – në Kuartetin e Dytë të Madh në fund të viteve ’70ta dhe regjistroi albumin fitues të Grammy në  vitin 1994 “A Tribute to Miles”, pas vdekjes së Davis.

Wayne Shorter lindi në Njuark, Nju Xhersi në vitin 1933 dhe fillimisht luajti klarinetë në moshën 15-vjeçare. Shumë shpejt ai kaloi në tenor dhe soprano në saksofon dhe studioi për muzikë në universitet përpara se të kalonte dy vjet në ushtrinë amerikane.

Shorter mori një çmim për arritje jetësore në vitin 2015.