22:00, 12 Qershor 2019

Një djalë pesëvjeçar në Ugandë ka vdekur nga Ebola, kanë thënë zyrtarët e shëndetësisë.

Vdekja është e para në Ugandë, mes një shpërthimi vdekjeprurës në Republikën Demokratike të Kongos.

Zyrtarët thanë se gjyshja dhe vëllai i tij gjithashtu kishin sëmundjen.

Qeveria e Ugandës tani po raporton për shtatë raste të dyshuara të Ebola-s.

Djali thuhet se ka udhëtuar përtej kufirit me familjen e tij nga Kongo të dielën. Ai u dërgua pastaj në një spital të Ugandës pas shfaqjes së simptomave, duke përfshirë gjakderdhjen dhe të vjella, thanë zyrtarët.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), duke cituar Ministrin e Shëndetësisë të Ugandës, Jane Ruth Aceng, njoftoi në Twitter se djali kishte vdekur të martën.

Më shumë se 2,000 raste janë regjistruar në Kongo në dhjetë muajt e fundit – shumica e të cilave kanë qenë fatale.

Konkurs Pune

Lexo më shumë