18:00, 12 Janar 2019

Sir Michael Atiyah, një nga matematikanët më të shquar në botë ka vdekur të premten në moshën 89 vjeçare.

Sir Michael, ka punuar në Universitetin e Kembrixhit para se të dalë në pension kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në gjeometri dhe topologji, njofton Klan Kosova.

Sir Michael kishte marrë çmimin më të lartë në matematikë, Fields Medal.

Vëllai i tij Joe i tha BBC News se ai kishte qenë një nga matematikanët më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

“Atë më kanë përshkruar më shumë se një profesor të matematikës. Si matematikani më i mirë në këtë vend që nga Sir Isaac Newton,” tha vëllai i tij.

Atiyah ishte gjithashtu ish-president i Royal Society, një nga nderimet më të larta që një shkencëtar britanik mund të marrë.

Presidenti aktual i Royal Society, Venki Ramakrishnan e përshkruajti atë si një ‘matematicien të shkëlqyer’.

Konkurs Pune

Lexo më shumë