Vdes aktori i njohur australian

Vdes aktori i njohur australian

NULL NULL
2 months më parë

Një nga aktorët dhe artistët më të mëdhenj të Australisë, David Gulpilil Ridjimiraril Dalaithngu, ka vdekur në moshën 68 vjeçare pas një beteje me kancerin në mushkëri.

Gulpilil, i cili fitoi famë globale për performancën e tij në Crocodile Dundee, vdiq në shtëpinë e tij në Murray Bridge në Australinë Jugore të hënën.

Performuesi i talentuar u përjetësua në një portret fitues të çmimit Archibald në 2004 dhe dikur kërceu për The Queen.

Vajza e tij Phoebe Marson njoftoi dy vjet më parë se babai i saj ishte diagnostikuar me kancer agresiv dhe se së shpejti do të shkonte në Dreamtime.

Si aktor ai u shfaq në filmat ikonë australianë si Storm Boy, Charlie’s Country, Ten Canoes, Rabbit-Proof Fence dhe The Tracker, shkruan Dailymail, transmeton Klankosova.tv.