Vazhdojnë luftimet në Sudan, pavarësisht armëpushimit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vazhdojnë luftimet në Sudan, pavarësisht armëpushimit

NULL NULL
18.04.2023 19:37
sudan

Luftimet po vazhdojnë në zonat e kryeqytetit të Sudanit, Khartoum, pavarësisht një armëpushimi që do të fillojë në ora 18:00 me orën lokale, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Në mënyrë të veçantë beteja nuk ka të ndalur rreth shtabit të ushtrisë, e cila është në qendër të qytetit dhe është e rrethuar nga zona të banuara.

Dy gjeneralë rivalë në qendër të konfliktit kishin rënë dakord për një pauzë humanitare 24-orëshe për të lejuar civilët të merrnin ndihmë dhe furnizime mjekësore.

Banorët kanë mungesa në ushqim dhe ujë.