Valdete Bajrami: Vendosja e taksës ndaj Serbisë është propozuar nga Endrit Shala (VIDEO) - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Valdete Bajrami: Vendosja e taksës ndaj Serbisë është propozuar nga Endrit Shala (VIDEO)

NULL NULL
12/08/2019

Anëtarja e kryesisë së Nisma Socialdemokrate, Valdete Bajrami, ka thënë se ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, në mbledhjen e Qeverisë ka propozuar që të vendoset taksa ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Në emisionin Info Magazine në Klan Kosova, ajo ka shtuar se sikur PDK-ja ta kishte propozuar këtë tarifë, nuk do të kishte kërkuar më pas që të largohet.

“Është mirë që kur ta marrësh qëndrimin, t’i qëndrosh mbrapa dhe jo pastaj të kërkohet që të largohet taksa”.

“Ky ka qenë një vendim i partnerëve të koalicionit, mirëpo vendimi është propozuar nga Ministri Shala sepse është dikasteri i tij. Taksa nuk ka ardhur ‘ad-hoc’ pa pasur veprime të tjera. Kanë qenë disa veprime ndaj Serbisë dhe disa taksa të vendosura dhe kjo ka ardhur si rrjedhojë e aktiviteteve të mëhershme”.

“Do të jetë vet deklarimi i ministrit Shala, dëshmia të cilën ai e ka propozuar në mbledhje të Qeverisë dhe të cilën e ka miratuar kabineti qeveritar. Kjo është e dëshmuar dhe nuk mund t’i ikë askush këtij fakti”.

klankosova.tv