Valdet Jashari: U plagosa dhe gati u dogja për së gjalli (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Valdet Jashari: U plagosa dhe gati u dogja për së gjalli (VIDEO)

NULL NULL
06.03.2023 18:21

I mbijetuari i familjes Jashari, Valdeti, në 25-vjetorin e Epopesë së UÇK-së, ka rrëfyer një ngjarje të dhimbshme të asaj kohe, kur familja e tij po luftonte kundër forcave serbe.

Valdet Jashari, për Info Magazinë, ka treguar për momentin kur ishte plagosur dhe kur kishte humbur disa anëtarë të familjes së vet.

“Kemi incizime kur tanku e godet shtëpinë ku ne ishim brenda, kur nuk mund të hynin brenda i kanë kallur gjithë shtëpitë që kanë qenë aty dhe e kanë gjuajtur një granatë në dhomën ku kemi qenë unë Hamiti, Ramizi, Shahini, dhe në atë moment mua më ka humbur vetëdija, ku jam plagosur dhe kur më ka dalë mpirja e kam parë që afër meje kishte qenë bali Hamit duke u kallur dhe kam filluar ta fikja me duar, ku ka filluar mishi të më kapej në duar”, ka rrëfyer Valdeti për Info Magazinë.

“Aty kemi mbetur unë Shahini dhe Ramizi. Ramizit i kemi thënë dil mbi kulm dhe kalo në anën tjetër, por në momentin që ka dalë mbi kulm e ka qëlluar tanku. Unë dhe Shahini jemi tërhequr nga shtëpia e Sadikut, ka qenë natë, kam qenë i plagosur në gojë, në kokë, në trup, dhe këmbët e kallura”, ka shtuar ai.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.