8:43, 15 Korrik 2020

Firma bioteknike amerikane Moderna thotë se do të hyjë në fazën e fundit të provave njerëzore për vaksinën e saj kundër Covid-19 më 27 korrik.

Kompania synon të regjistrojë 30,000 njerëz në provën e saj klinike.

Informacioni në lidhje me testin, i cili u postua në klinikë.gov, tregoi se studimi do të zgjasë deri në tetor 2022.

Njoftimi i fundit i Moderna vjen pasi Neë York Journal of Medicine publikoi rezultatet nga faza e parë e testimit- që tregoi 45 pjesëmarrësit e tij të parë të gjithë zhvilluan antitrupa ndaj virusit, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Moderna është një nga disa kompani që tani janë në një garë globale për të zhvilluar një vaksinë – përfshirë gjigantët farmaceutikë si AstraZeneca dhe Pfizer.

Konkurs Pune

Lexo më shumë