Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vaji marula, përbërësi i duhur për lëkurën dhe flokët

NULL NULL
19.09.2023 22:00

Vaji i marulës është një bazë për të ushqyer flokët dhe lëkurën. Por çfarë është saktësisht dhe si ndryshon nga ato të tjera të provuara, të tilla si jojoba dhe vaji i kokosit?

Sipas Hadley King, MD, vaji i marulës nxirret nga bërthamat dhe lëvozhga e jashtme e arrës së frutit marula, e cila është vendase në Afrikën e Jugut. Është një vaj i lehtë, që përthithet shpejt, i mbushur me përbërës të fuqishëm qetësues dhe shërues, duke e bërë atë një nga përbërësit më të mirë për t’u përfshirë në rutinën tuaj të bukurisë.

Përfitimet e vajit marula për lëkurën

Sipas Dr. Zeichner, vaji i marulës përmban acide yndyrore të pasura, zbutëse dhe antioksidantë për të qetësuar dhe mbrojtur lëkurën. “Vaji zbutës zbut sipërfaqen e lëkurës dhe mbush të çarat në barrierë për ta hidratuar dhe mbrojtur atë”, thotë ai. “Antioksidantët neutralizojnë dëmtimin e radikalëve të lirë për të mbrojtur lëkurën nga agresorët mjedisorë. Kjo e bën atë një përbërës të dobishëm për të ndihmuar në ndriçimin e tonit të pabarabartë të lëkurës dhe përmirësimin e shfaqjes së linjave të holla dhe rrudhave”.

Dr. Chiu pajtohet dhe shton se nuk është komedogjen dhe mund të ndihmojë në qetësimin e acarimit dhe në furnizimin me shkëlqim të lëkurës.

Si të përdorni vajin marula në lëkurë

Vaji Marula është i lehtë për t’u përfshirë në rutinën tuaj, vetëm ose së bashku me produkte të tjera. “Vaji Marula mund të përzihet me produkte të tjera për kujdesin e lëkurës si serume, hidratues apo vajra të tjerë të fytyrës”, thotë Dr. Chiu. “Përgjithësisht plotëson mirë produktet e tjera.” Megjithatë, ajo paralajmëron kundër përzierjes së vajit të marulës me acide të forta, si acidet alfa hidroksi ose beta hidroksi acidet, pasi kjo mund të zvogëlojë efektivitetin e tyre.

Pasi të pastroni dhe tonifikoni, Dr. Chiu rekomandon të aplikoni disa pika vaj marula dhe ta masazhoni butësisht në fytyrë dhe qafë. Mund ta përdorni në mëngjes ose në mbrëmje.

Lidhur me produktet e përdorura, Dr. Chiu pëlqen vajin e zakonshëm 100% të virgjër marula me shtypje të ftohtë.

Përfitimet e vajit marula për flokët

Përveç lëkurës, ka shumë përfitime të vajit të marulës për flokët. Dr. Chiu ndan një listë të tyre më poshtë:

-Kondicioner dhe hidratim i thellë, i cili mund të ndihmojë në reduktimin e kërcitjes dhe rritjen e shkëlqimit,

-Mbrojtje kundër dëmtimit të nxehtësisë nga mjetet e stilimit,

-Ushqyes për thatësinë dhe dëmtimin,

-Ndihmon për sëmundjet e kokës si zbokthi.

Si të përdorni vajin marula në flokë

Përfshirja e vajit të marulës në rutinën tuaj të flokëve është mjaft e thjeshtë. Dr. Chiu thotë se do t’ju duhen vetëm disa pika për të punuar në flokë të lagur ose të thatë. “Mund ta përdorni para ose pas stilimit, si dhe gjatë natës si trajtim”, shton ajo. “Nuk ka asnjë mënyrë të gabuar për ta përdorur atë, por filloni me një sasi të vogël dhe rregullojeni sipas nevojës bazuar në strukturën dhe nevojat e flokëve tuaj.”

Për ta bërë atë një trajtim më të synuar, Dr. King thotë se mund të fërkoni vajin e marulës në skajet tuaja për të trajtuar çdo thatësi dhe për të parandaluar majat e çara. Mund të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e zbokthit duke u masazhuar në lëkurën e kokës ose të ndihmojë në mbrojtjen nga nxehtësia nëse e aplikoni në fijet e lagura përpara stilimit të nxehtësisë.

Ndërsa shumica e llojeve të flokëve mund të tolerojnë vajin e marulës, ai mund të mos u përshtatet flokëve shumë të hollë, pasi mund të rëndojë fijet nëse përdoret shumë.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.