Vaj ulliri dhe përbërës të tjerë natyralë për rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës dimërore - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vaj ulliri dhe përbërës të tjerë natyralë për rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës dimërore

NULL NULL
28/11/2021

Moti i ashpër i dimrit mund të shkaktojë skuqje dhe tharje të lëkurës, duke e bërë atë të duket pa shkëlqim. Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme t’i siguroni lëkurës ushqimin e duhur, dhe ta mbani atë të hidratuar dhe të mbrojtur.

Andaj më poshtë gjeni pesë përbërës natyralë që dikush mund t’ia shtoni rutinës suaj dimërore dhe ta mbani lëkurën të shëndetshme dhe me shkëlqim!

Vaj argani

Vaji i arganit përgatitet nga bërthamat që rriten në pemët e arganit. Tradicionalisht, ajo është përdorur si nga goja ashtu edhe në mënyrë topike për të përmirësuar shëndetin e lëkurës, thonjve dhe flokëve. Për të luftuar thatësinë që vjen me stinën e dimrit, vaji i arganit, me vetitë e tij zbutëse të lëkurës dhe mineralet dhe vitaminat e mbushura me energji, vepron si një ilaç magjik në lëkurë, duke e mbajtur atë të hidratuar dhe të butë.

Gjalpë shea

Gjalpi shea bëhet duke përdorur yndyrat e nxjerra nga arrat e pemës shea. Falë përqendrimit të lartë të acideve yndyrore dhe vitaminave, është një përbërës i mrekullueshëm për të zbutur dhe qetësuar lëkurën e thatë dhe të plasaritur të dimrit. Përveç hidratimit të lëkurës, gjalpi shea ka edhe veti shëruese dhe anti-inflamatore, duke e bërë atë të sigurt dhe efektiv për të gjitha llojet e lëkurës.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit ka veti antioksiduese që parandalojnë qelizat e lëkurës nga dëmtimi i mundshëm. Është gjithashtu i pasur me vitamina A, D, E dhe K, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës.

Aloe vera

Xheli i pranishëm në gjethet e aloe verës është i pasur me vitamina A, C, E dhe B12. Aplikimi i tij në lëkurë çdo ditë gjatë stinës së dimrit e mban atë të hidratuar dhe të butë për orë të gjata. Ai gjithashtu prodhon një efekt ftohës që mbron lëkurën nga djegiet e diellit ose skuqjet.

Vitamina E

Për të mbështetur në mënyrë natyrale pamjen dhe shëndetin e lëkurës, vitamina E luan një rol të rëndësishëm. Vitamina E është gjithashtu e dobishme në reduktimin e dëmtimit ultravjollcë të lëkurës dhe madje shërben si një antioksidant. Edhe pse vaji i vitaminës E është i trashë dhe i vështirë për t’u përhapur në lëkurë, ai shërben si një hidratues i shkëlqyeshëm për lëkurën e thatë që zakonisht është e zakonshme gjatë ditëve të dimrit.

Derisa të gjithë këta përbërës janë një zgjedhje e shkëlqyer për të ruajtur lëkurën gjatë stinës së dimrit, është po aq e rëndësishme të qëndroni të hidratuar. Pini shumë ujë për të larguar toksinat nga trupi, për të pastruar aknet dhe për të reduktuar rrudhat.