Vaj kokosi për dhëmbë të bardhë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vaj kokosi për dhëmbë të bardhë

NULL NULL
08/08/2015

Në një testim që i është bërë vajit të kokosit, ka rezultuar se mund të përdoret për eliminimin e baktereve përgjegjëse për prishjen e dhëmbëve. Sipas dëshmive, ky vaj konsiderohet tepër efektiv.

Veprimi i vajit të kokosit është testuar në gjendjen e tij natyrore. Ky vaj është testuar kundër baktereve Streptokok, që janë banorë të zakonshme të gojës tuaj. Hulumtuesit gjetën  se vaji i kokosit pengon rritjen e shumicës së streptokokëve, duke përfshirë një bakter acid, që është shkaktari kryesor i prishjes së dhëmbëve.

Nuk ka kimikate të dëmshme:
Pasta e zakonshme e dhëmbëve përmban një kimikat të quajtur triklosan antibakterial. Disa studime të kafshëve kanë treguar se triklosani shkakton deformime të eshtrave tek minjtë. Fluori është një tjetër përbërës i zakonshëm në pastat e dhëmbëve. Fluori është një produkt toksik dhe është një helm në trupin tuaj edhe nëse përdoret në sasi të vogël.

Efektiv kundër kaviteteve: hulumtimet tregojnë se aplikimi i vajit të kokosit në mishrat e dhëmbëve për rreth 10 minuta në ditë (vazhdoni për tre javë) në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon prishjen e dhëmbëve.

Mund ta përdorni për të pastruar dhëmbët e kafshëve: nëse nuk doni të lani dhëmbët e kafshëve tuaja me pastë dhëmbësh zakonshme “njerëzore”, vaji i kokosit është efektiv dhe i sigurt.

Është i thjeshtë për t’u përgatitur, përbërësit që nevojiten janë:

  • Vaj kokosi
  • Sode buke, e cila vepron si një gërryes dhe ndihmon me zbardhjen e dhëmbëve.
  • Vajra esenciale për t’i dhënë aromë pastës. Vaji i mentes, për shembull, është tepër i mirë për gargarë duke penguar formimin e kaviteteve.
  • Kripë

Përzieni përbërësit dhe ja ku keni përgatitur një pastë dhëmbësh natyrale.