Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ushtria izraelite thotë se ka rrethuar qytetin e Jabalya

NULL NULL
21.11.2023 14:34
Ushtria

Një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit tha se ka “përfunduar rrethimin” e qytetit verior të Gazës, Jabalya.

IDF tha se kishte mbështetje nga avionët luftarakë dhe dronët. Ushtria izraelite tha se sulmet e saj në rajon kishin në shënjestër tre boshte tunelesh dhe vranë dhjetëra militantë. Ajo gjithashtu pretendoi se po operonte në veri të zonës Jabalya për të shkatërruar boshtet e tunelit dhe për të kapur armë.

CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimet e fushëbetejës, raporton CNN transmeton Klankosova.tv.

Më vonë të martën, IDF u tha banorëve të Gazës veriore që të evakuoheshin nga lagjet Jabalya, Al-Daraj Al-Tuffah dhe Al-Shuja’iya, duke thënë në një deklaratë: “Ne ju bëjmë thirrje që të evakuoheni urgjentisht sepse është e rrezikshme për ju të qëndroni atje”.

Në një postim në mediat sociale, Forca Ajrore izraelite tha se goditi rreth 250 objektiva të Hamasit brenda ditës së fundit, si pjesë e operacioneve të IDF në Rripin e Gazës.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.