Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ukraina ul në 25 vjeç moshën e rekrutimit për të plotësuar trupat e saj të rrethuara

NULL NULL
03.04.2024 20:58
Trupat Ukrainase. Foto: AP
Trupat Ukrainase. Foto: AP

Ukraina uli të mërkurën moshën e saj të pranueshme për përgatitjen e ushtrisë nga 27 në 25 vjeç, duke reflektuar tendosjen që më shumë se dy vjet luftë me Rusinë i ka shkaktuar ushtrisë së saj dhe nevojën për të mbushur gradat e saj të varfëruara me rekrutët e rinj.

Presidenti i këtij shteti, Volodymyr Zelenskyy, nënshkroi tre projektligje që synojnë forcimin e forcave të rrethuara të vendit, të cilat po përpiqen të mbajnë linjat e frontit në luftimet që kanë dëmtuar radhët dhe depot e armëve dhe municioneve të Ukrainës.

Ligjet e reja, të cilat gjithashtu do të heqin disa përjashtime dhe do të krijojnë një regjistër në internet për rekrutët, mund të shtojnë rreth 50 mijë trupa në ushtri, tha Oksana Zabolotna, analiste me Qendrën për Veprimet e Bashkuara, mbikëqyrës qeveritar në Kiev.

Kjo do të ishte një e dhjeta e 500,000 trupave shtesë që Zelenskyy tha në dhjetor se ushtria dëshironte të mobilizonte. Por pas nënshkrimit të një marrëveshjeje sigurie me presidentin finlandez Alexander Stubb në Kiev të mërkurën, Zelenskyy tha se një auditim i kërkuar nga komandanti i përgjithshëm i sapoemëruar i Ukrainës përcaktoi se shifra prej 500,000 ishte e gabuar, pjesërisht sepse trupat ekzistuese mund të dërgoheshin nga pjesa e pasme në përpara. Ai nuk tha pse ky opsion nuk ishte shqyrtuar më parë.

Zelenskyy theksoi se nuk ishte i gatshëm të thoshte publikisht se sa rekrutë të rinj do t’i duhen ushtrisë ukrainase.

“Mund të them se Rusia po përgatitet të mobilizojë 300,000 personel ushtarak shtesë më 1 qershor”, u tha Zelenskyy gazetarëve.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.