Ukraina porosit 100 automjete të blinduara nga Polonia - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ukraina porosit 100 automjete të blinduara nga Polonia

NULL NULL
01.04.2023 15:38
tanke polake

Ukraina ka porositur 100 automjete të blinduara me shumë qëllime Rosomak, të cilat janë prodhuar në Poloni me një licencë finlandeze, tha kryeministri i Polonisë.

“Unë sjell një porosi të bërë dje nga kryeministri (ukrainas) Denys Shmyhal për 100 Rosomaks që do të fabrikohen këtu,” tha Mateusz Morawiecki gjatë një vizite në vendin e prodhimit të Rosomak në qytetin jugor polak të Siemianowice Slaskie, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Porosia do të financohet përmes fondeve që Polonia ka marrë nga Bashkimi Evropian dhe fondet e SHBA që ka marrë Ukraina, tha ai, pa dhënë detaje ose koston e përgjithshme të kontratës.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.