Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ukraina në NATO: Orban hedh dyshime mbi planin afatgjatë të anëtarësimit

NULL NULL
22.04.2023 00:30

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka hedhur dyshime mbi aspiratën e Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n.

Ky reagim i tij erdhi pasi shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se “të gjithë aleatët e NATO-s kanë rënë dakord që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s”.

Stoltenberg ka thënë vazhdimisht se Kievi do t’i bashkohet NATO-s në afat të mesëm, pasi të përfundojë pushtimi rus, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Por Orban shpejtoi të shprehë habinë e tij për pretendimin e fundit në një postim me një fjalë në Twitter të premten pasdite.

“Çfarë?!” reagoi kryeministri hungarez, duke reaguar ndaj një artikulli mbi komentet e Stoltenberg.

NATO është një aleancë ushtarake e 31 vendeve, kryesisht në Evropë, por duke përfshirë edhe SHBA-në dhe Kanadanë. Hungaria, si të gjithë anëtarët, mund të vërë veton për anëtarësimin e anëtarëve të rinj.

Anëtarët e NATOs – përfshirë Hungarinë – ranë dakord në vitin 2008 që Ukraina do t’i bashkohej përfundimisht aleancës, ndërsa ia mohuan anëtarësimin e menjëhershëm.

Bashkimi me bllokun sjell mbrojtjen e Nenit Pesë të NATO-s, i cili thotë se një sulm ndaj një anëtari është një sulm ndaj të gjithëve.

Në fakt, kjo do të thotë se nëse Ukraina do të pushtohej ose do të sulmohej, të gjithë anëtarët e NATO-s – përfshirë SHBA-në – do t’i vinin në ndihmë.

Por Hungaria, e cila u bashkua me NATO-n në 1999, ka treguar tashmë një gatishmëri për të kundërshtuar zgjerimin e aleancës. Pas muajsh vonese, ajo nënshkroi ofertën e Finlandës për t’u bashkuar në mars.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.