Ukraina merr statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, Zelensky: Është një moment historik - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ukraina merr statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, Zelensky: Është një moment historik

NULL NULL
1 week më parë

Ukrainës dhe Moldavisë u është pranuar statusi i kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Lidhur me këtë ka reaguar presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili tha se është mirënjohës ndaj vendimit dhe që po ashtu e konsideron moment historik për ukrainasit.

“Përgëzoj vendimin e liderëve të BE-së për dhënien e statusit kandidat. Është një moment unik dhe historik në marrëdhëniet tona”.

“Mirënjohës ndaj Charles Michel dhe liderëve të BE-së për mbështetje. E ardhmja e Ukrainës është brenda BE-së”, ka shkruar Zelensky në Twitter.