Ukraina meriton t'i bashkohet NATO-s, thotë udhëheqësi i ri çek - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ukraina meriton t’i bashkohet NATO-s, thotë udhëheqësi i ri çek

NULL NULL
01.02.2023 08:12

Presidenti i zgjedhur çek Petr Pavel tha se Ukraina duhet të lejohet t’i bashkohet NATO-s “sapo të përfundojë lufta”.

Pavel, një gjeneral në pension i NATO-s, tha për BBC-në se Ukraina do të ishte “moralisht dhe praktikisht e gatshme” për t’u bashkuar me aleancën perëndimore pasi të kishte përfunduar konflikti, transmeton Klankosova.tv.

Në intervistën e tij të parë të transmetuar në media ndërkombëtare që nga zgjedhja e tij, gjenerali Pavel dha një mbrojtje të fortë të mbështetjes ushtarake perëndimore për Kievin, duke thënë se nuk duhet të ketë “pothuajse asnjë kufi” për atë që vendet duhet të dërgojnë.

Duke folur nga pallati i rilindjes “Hrzansky”, disa qindra metra larg Kalasë së Pragës, ai tha se dërgimi i avionëve luftarakë perëndimorë si F-16 për të nuk ishte “tabu”, por ai nuk ishte i sigurt se ato mund të dorëzoheshin në një afat kohor që mund të ishte i dobishëm për Kiev.

Presidenti i SHBA Joe Biden e ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të F-16 këtë javë, megjithëse francezi Emmanuel Macron ka thënë se asgjë nuk përjashtohet.

“Jam krenar që vendi im është një nga të parët që i ka ofruar Ukrainës ndihmë të konsiderueshme ushtarake”, tha ai për BBC.

Republika Çeke ishte vendi i parë perëndimor që dërgoi tanke dhe automjete luftarake të këmbësorisë – T72 dhe BMP1 të dizajnuara nga sovjetikët – në Kiev, pjesë e një serie dërgesash të armëve të rënda që thuhet se filluan që në mars 2022.

Pothuajse një vit më vonë, vendet duke përfshirë Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë kanë filluar t’u përgjigjen thirrjeve të përsëritura të Kievit për të dërguar tanke moderne, të prodhimit perëndimor si Leopard 2s, Challenger 2s dhe M1 Abrams.

“Ndoshta shumë pak njerëz mund të imagjinonin se vendet perëndimore do të ishin të gatshme t’i siguronin Ukrainës tanke moderne kryesore luftarake ose sisteme artilerie me rreze të gjatë ose anti-ajrore”, shtoi ai.

Tani, tha lideri çek, ishte realitet.

“Por në të njëjtën kohë ne shohim se ende nuk është e mjaftueshme” për të kundërshtuar burimet e rëndësishme të Rusisë me njerëz dhe materiale, shtoi ai.

Ai pranoi zhgënjimin e Kievit me shpejtësinë e dërgesave, veçanërisht tanket perëndimore, të cilat ishin krijuar në mënyrë eksplicite për të hapur vrima – fjalë për fjalë dhe figurativisht – përmes formacioneve të blinduara sovjetike, transmeton Klankosova.tv.