Ujqit i hanë lopët në Podujevë (VIDEO) - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ujqit i hanë lopët në Podujevë (VIDEO)

NULL NULL
08/08/2015

Me pushkë, është mënyra e vetme që  Amir Cakiqi nga Llapashatica e Epërme  Podujevës  t’i  shpëtojë 77 lopët e tij.

Ato nuk po i mbron nga hajnat, por nga egërsirat, njofton Klan Kosova.

Këta te fundit pasi e kishin mbytur njërën nga lopët e Amirit, e kishin tërhequr zvarrë në brendi të pyllit.

Cakiqi nga sulmet e ujqve, brenda një 3 muajve, humbi 3 krerë lopë dhe dy vejta të porsalindura.

Sigurinë e lopëve të tij nuk po mund ta ofrojnë as çobanët të cilët ai i ka punësuar.

Këta te fundit kishin qenë në rrezik edhe vet, nga sulmi i egërsirave

Kronikë nga Florent Zeqaj.