Ujdia në Ohër, Kosovës i sjell njohjet dhe anëtarësimin në KiE (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ujdia në Ohër, Kosovës i sjell njohjet dhe anëtarësimin në KiE (VIDEO)

NULL NULL
nga Flamur Gajtani 16.03.2023 20:23
Albin Kurti Aleksandar Vuçiq Borrell Lajcak

Një pajtim i mundshëm të shtunën në Ohër, do i hapte rrugë përfitimeve të shumëfishta.

Nëse Albin Kurti e Aleksandar Vuçiq nënshkruajnë marrëveshjen bazë të propozuar nga Bashkimi Evropian, sipas njohësve të diplomacisë, do të zhbllokonte edhe procesin integrues të Kosovës në këtë organ, përfshi njohjet e reja, raporton Klan Kosova.

Me ujdinë potenciale mes Prishtinës e Beogradit, sipas profesorit të marrëdhënieve ndërkombëtare Arben Fetoshi, do të vinin edhe të mira monetare nga BE-ja.

Dakordimi rrit apetitin e vendit më të ri në Evropë për anëtarësim në Aleancën Veri-Atlantike të NATO-s, sipas profesorit të lëndëve të Sigurisë, Fatmir Qollaku.

Në të kundërtën, nuk përjashtohet edhe tensionimi në veri në rast të mos pajtimit për krijimin e Asociacionit.

Përveç se përkrahin arritjen e marrëveshjes, misionet ndërkombëtare në Kosovë u zotuan ditëve të fundit se do angazhohen edhe për zbatimin e saj. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS