U verbua në njërin sy, pasi e lëpiu macja - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

U verbua në njërin sy, pasi e lëpiu macja

NULL NULL
01/06/2015

Një grua nga Nebraska  tha se ajo u zgjuan për të zbuluar se ajo ishte verbuar në njërin sy,

“U zgjova një ditë dhe unë nuk mund të shihja me syrin tim të majtë” tha Janese Walters.

“U pashë në pasqyrë dhe syri im dukej me ngjyrë rozë” vazhdoi ajo.

Walters tha rasti i saj i ka habitur mjekët për një muaj derisa ajo përmendi se ajo kishte një mace, e cila kohët e fundit e kishte lëpirë atë.

Qendrat për Kontrollim të Sëmundjeve u shprehën se kanë vërejtur se rreth 40 % e maceve kanë bakterin  B. henselae, bakter që shkakton sëmundje. Sëmundja zakonisht vjen kur kur macja gërvish, kafshon ose e lëpin një plagë të hapur.

“Zona e infektuar mund të duket e fryer, e kuqe ose mund të ketë qelb,” thotë kjo qendër,

Edhepse është e rrallë, kjo sëmundje mund të shkaktojë “komplikime të rënda” në tru, sy, zemër apo organeve të tjera të brendshme. Kjo zakonisht ndodh me fëmijët e vegjël apo ata me sistemet imune të dobësuar.

Walters tha se mjekët nuk besojnë se ajo do të jetë ndonjëherë në gjendje për të parë nga syri i saj i majtë përsëri,shkruan Huffington Post, transmeton Klan Kosova.

Walters tha se shpreson që të tjerët do të mësojnë nga përvoja e saj.

Kjo organizatë rekomandon që njerëzit të lajnë duart pasi ata luajnë me kafshët e tyre dhe plagët e pastra që marrinn nga macet menjëherë.