U shitën në ankand kartolinat e urimit të princeshës Diana dërguar mbretit grek - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

U shitën në ankand kartolinat e urimit të princeshës Diana dërguar mbretit grek

NULL NULL
19.05.2023 17:56
kartolina

Kartolina përshëndetëse me shaka me temë për të rritur, dërguar nga Princesha Diana Konstandinit II, mbretit të fundit të Greqisë, u shitën për rreth 8,677 dollarë në një ankand.

Dominic Winter Auctioneers, e cila shiti dy kartolina urimi, tha në një njoftim për shtyp se arsyeja pse Diana i dërgoi kartat ish-mbretit ishte e paqartë, por se ata mund të jenë frymëzuar nga një bisedë që kishin në një mbledhje shoqërore.

E para nga kartolinat përshëndetëse përmban vepra arti të Mike Edwards të figurës biblike Adamit në bukë të mbështetur në një pemë në Kopshtin e Edenit. Teksti në kartolinë thotë: “Adami erdhi i pari. Burrat gjithmonë e bëjnë!”

“Cili është përkufizimi i Njeriut Perfekt? Një xhuxh me një gjuhë 25 centimetra që mund të marrë frymë nga veshët e tij!”, lexon në letrën e dytë.

Ajo kartolinë paraqiste pjesën e pasme të kokës së një burri të gjunjëzuar para një gruaje të veshur vetëm me të brendshme.

Të dyja kartat ishin nga seria e kartolinave përshëndetëse GirlsTalk që u botuan nga Emotional Rescue rreth vitit 1987. Nuk ishte menjëherë e qartë se kur iu dhanë mbretit Konstantin, i njohur si Tino.

Diana vdiq në një aksident automobilistik në vitin 1997, kur u gjurmua nga paparacët agresivë teksa ishte në Paris me të dashurin e saj, Dodi Fayed. Tino, i cili mbretëroi nga marsi 1964 deri në shfuqizimin e monarkisë në Greqi në 1973, vdiq në janar.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.