U prefsh në paqe, Liliana Çavolli - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

U prefsh në paqe, Liliana Çavolli

NULL NULL
09.05.2015 09:54

Në orët e hershme të mëngjesit, në Prishtinë, vdiq këngëtarja e muzikës së lehtë Liliana Çavolli, e cila bëri një karrierë të gjatë jetësore dhe të punës në Radio Prishtinë, jo vetëm si këngëtare, por edhe si moderatore e disa emisioneve muzikore.

Ajo, bashkë me Nexhmije Pagarushën, i lanë vulën historisë së zhvillimit të këngës moderne shqipe në Kosovë, ku për dekada me radhë ushqyen shpirtin e dëgjuesve të shumtë me vlera të qëndrueshme artistike.

Çdo histori për këngën argëtuese në Kosovë, nuk do të mund të shkruhet asnjëherë pa emrin e Liliana Çavollit, e cila në jetën muzikore kosovare solli vlera të një niveli europian, madje në një kohë shumë të vështirë.