Turqia do të krijojë bazë kërkimore në Antarktik - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Turqia do të krijojë bazë kërkimore në Antarktik

NULL NULL
02/03/2017

Baza e parë kërkimore e Turqisë në Antarktik do të krijohet vitin e ardhshëm, bëri të ditur ministri turk i Shkencës Faruk Ozlu, raporton AA, përcjellë Klan Kosova.

Muajin e kaluar një ekip prej nëntë shkencëtarësh u nisën për në kontinent për të kryer studimet e fizibilitetit në zonat e ngrira.

“Ne do të krijojmë një bazë aty”, ka thënë Ozlu, duke shtuar se “Ne do të kryejnë hulumtime shkencore. Ne do të qëndrojnë atje”.

Në prill të vitit të kaluar, ekipi i parë turk i studiuesve, 14 mjekë, botanistë, gjeologë dhe oqeanografë nga shtatë universitete, udhëtoi për në Antarktik për të studiuar ndikimin e ndryshimeve klimatike.

“Baza ndoshta do të themelohet në vitin 2018,” tha Ozlu. Duke theksuar se mbi 53 kombe kanë krijuar bazat, ai shtoi: “Turqia do të ketë një bazë në Antarktik po ashtu. Ndërtesat dhe strukturat që do të instalohen do të bëhen në Turqi dhe ne do t’i dërgojmë me anije”.