Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Trupat ukrainase fillojnë stërvitjen mbi tanket moderne amerikane Abrams

NULL NULL
03.06.2023 00:35

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë filluar të trajnojnë forcat ukrainase mbi tanket e saj moderne Abrams – por ka paralajmëruar se tanket nuk do të jenë gati në kohë për kundërsulmin e afërt të Kievit.

Rreth 200 ushtarë ukrainas filluan një kurs trajnimi 12-javor mbi tanket e avancuara në Gjermani gjatë fundjavës.

Ushtarët po mësojnë se si të manovrojnë automjetet, si dhe si të gjuajnë dhe të kryejnë operacione me armë.

200 trupa të tjerë po mësojnë se si të furnizojnë me karburant dhe të mirëmbajnë tanket.

Duke folur në Francë, ku po shënon 79-vjetorin e D-Day, gjenerali i ushtrisë amerikane Mark Milley tha se “tanket janë shumë të rëndësishme, si për mbrojtjen ashtu edhe për sulmin”.

Ai tha se “tanke moderne të përmirësuara” dhe trajnimi shoqërues “do të jenë thelbësore për suksesin ukrainas”.

Shpresohet që trupat ukrainase të trajnohen përpara se 31 tanket që Joe Biden i ka premtuar Ukrainës të mbërrijnë në vjeshtë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.